implant markaları

implant tedavisi için başvuran hastalarımızın tedavi öncesinde en çok merak ettikleri konu ‘’hangi implant Markaları  güvenlidir’’ sorusudur. İmplant tedavisinde Başarıyı implant markaları ziyade uygulanacak bölgenin durumu, Cerrahi prosedürlere uygun implant cerrahisi, yara bakımı ve enfeksiyondan koruma için gerekli tedbirlerin alınması gibi bileşenler tedavi başarısında önemli rol oynamaktadır. İmplant Çene kemiğine yerleştirilen Grade 5 Titanyumdan üretilen bir vidadır. İmplantın yüzeyi daha çok kemik hücresiyle temas etmesi için çeşitli yöntemlerle mikroskobik olarak pürüzlendirilir. Steril şartlarda üretim yapan yüzeyi pürüzlendirilmiş implant markaları güvenle kullanılabilir.  Günümüzde yerli ve yabancı 200 den fazla implant markası mevcuttur. Ülkemizde 4 adet üretim yapan implant fabrikası vardır.

 

İmplant  tedavisinin ülkemizde yaygınlaşmaya başladığı yıllarda Bazı implant firmaları kısa süre boyunca faaliyette bulunup daha sonra dağıtım ve satışı sonlandırdığı için, Bu implant markalarını  kullanan hekimler ve hastalar ileride oluşabilecek Diş yapışkan gevşemesi, Abutmentın implanttan ayrılması, kırılması gibi olumsuz durumlarda  gerekli olan yedek ve ara parça bulunmuyordu.  Hastalar açısından mağdur edici durumlarla karşılaşılabilmekteydi.  Abutment denen implanta bağlanan parçayı yerine sıkıştırmak için gerekli olan bir anahtar parça bile bulunamayabiliyordu. Bu durumda uzun yıllardır üretim yapan, yedek parçası dünyada yaygın, Güvenilirliği kanıtlanmış yüksek fiyatlı implant markaları kullanmak hastalar ve hekimler açısından öncelikli tercih sebebiydi. Günümüzde implant sistemlerinin yaygınlaşması ve Diş protez labaratuarlarının kişiye özel Custom abutment ve protetik parça üretmesiyle bu sorun tamamen ortadan kalkmıştır. İmplant firması ülkede bulunmasa bile protezin herhangi bir parçası çok rahatlıkla kişiye özel çok uygun maliyetle üretilebilmektedir.

 

implant markaları seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İmplant tedavisi uygulaması düşünen hastalar;  Pahalı olan sistemlerin iyi ve kaliteli  olduğu yönünde yanlış bir algıya düşebilmektedirler.İmplant markaları  arasındaki rekabetten dolayı implant fiyatlarında oldukça ucuzlama olmuştur. Aynı implant markaları  farklı kliniklerde çok farklı fiyatlar alınabilmektedir. Çünkü tedavi fiyatını İmplantın markası değil yapılan tedavi hizmeti belirler. Bu kliniğin bulunduğu ilçeye, kliniğin fiyat politikasına, Hekimin akademik ünvanına  göre değişebilmektedir. Pahalı fiyatlı olan kliniğin ve yüksek fiyat söylenen  İmplant her zaman en iyisi olduğu düşüncesi doğru olmayabilir. Hastalara tedavi seçeneği sunarken ucuz ve pahalı implant gibi farklı marka alternatifleri sunmak hastalar açısından kafa karıştırıcı olabilmektedir. Medikal bir malzemenin kalitesi hangi ülke ürünü olduğuna, İnternetteki reklamlarına yada kulaktan dolma bilgilere göre  belirlenmez. Tedavi alternatifleri belirlerken  Almanya menşeili implant x lira Amerika menşeili implant 2x lira gibi  bir fiyat alternatifi çoğu zaman gerçekçi fiyat farkını yansıtmamaktadır. Hastalar doğal olarak pahalı olan markanın kaliteli olduğu gibi bir yanlış algıya kapılmaktadır. Peki ucuz olan implantın  daha kalitesiz bir ürün olduğunu düşünürsek ; Bunu uygulamak bu implant hakkında fiyat bilgisi vermek etik midir? Sorgulanması gereken aslında budur. İmplant markasından çok daha Önemli olan Tedaviyi uygulayacak olan Hekimin/Kliniğin tedavinin tüm aşamalarında hastaya gerekli güveni vermesi, olası bir komplikasyonda hastanın mağdur olmaması için gerekli garanti koşullarını sağlamasıdır.

implant markaları

İmplant Tedavisinde yaşanacak en büyük sorunlardan bir tanesi implantın Fail olması durumdur. Bu durum kesinlikle implant markasından bağımdızdır. Bilimsel olarak %3-5 arasında karşılaşılan bir komplikasyondur. Bu durumda İmplant Çene kemiği ile kaynaşmadığından dolayı yerinden alınıp işlemin tekrarlanması gereklidir. Hastalar açısından istenmeyen bir zaman kaybıdır. Buna iave olarak maddi bir ilave yük hastaları oldukça mağdur edebilmektedir. İmplant firmasının olası bir Fail durumunda Yeni implantı ücretsiz olarak vermesi Firma ve marka açısından önemli bir artıdır. Bu hastayı ve hekimi tedavi sırasında meydana gelebilecek problemlerde korumaktadır.    Özetleyecek olursak Hangi İmplant markası  sorusu hastalar açısından anlaşılması ve karar vermesi zor bir konudur. Bu durumda implant hastalarına tavsiyemiz Markadan çok tedavi olacağınız Diş hekimi/klinik hakkında araştırma yapılması tedavi ve sonrasında sizin için daha yüz güldürücü sonuçlar alınmasına yardımcı olacaktır.

 

Share this post:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Rating*